background

EEG Biofeedback

Czym jest EEG Biofeedback?

Czym jest
EEG Biofeedback?


Jest to metoda badania i treningu fal mózgowych. W zależności od stanu, w jakim się znajdujemy (stan relaksu, koncentracji, podczas snu, czy w stresie), nasz mózg generuje fale mózgowe charakterystyczne dla tego stanu. Zdarza się, że w danym momencie w naszym mózgu pojawiają się fale niewłaściwe dla stanu, w którym się znajdujemy. Następuje wówczas pogorszenie funkcjonowania. Celem treningu EEG Biofeedback jest przywrócenie równowagi zaburzonym falom mózgowym i poprawa pracy mózgu.

Jak działa Biofeedback EEG?


Podczas treningu czujniki urządzenia rejestrują fale mózgowe danej osoby. Pacjent uczy się panować nad swoimi falami i wywoływać określony typ fal mózgowych poprzez sprzężenie zwrotne. Sprzężenie zwrotne otrzymywane jest w postaci gry wideo – w chwili kiedy zmieniają się fale mózgowe, zmieniają się również elementy gry. Dzięki temu pacjent uczy się, w jaki sposób sam może wywoływać pożądane fale.

Ćwiczenie z biofeedbackiem można porównać do tego, jak dziecko uczy się używać kierownicy. W pierwszej kolejności musi ono rozpoznać i skojarzyć, że wykonany przez niego ruch kierownicy powoduje skręt samochodziku. Następnie musi opanować ruchy skrętu w prawo i w lewo, by móc właściwie kierować samochodzikiem. Podobnie jest z naszym umysłem – musi się on nauczyć jak osiągać pożądany przez nas stan.

Dla kogo?


Treningi EEG Biofedback mogą poprawić ogólne funkcjonowanie osób pracujących w stresujących warunkach, pod presją czasu lub wyniku. Natomiast prowadzone wśród osób z zaburzeniami, mogą stanowić czynnik przyspieszający efektywność innych rodzajów terapii. Co więcej, w niektórych sytuacjach, mogą zastąpić terapię farmakologiczną lub, jeśli nie można z niej całkowicie zrezygnować, ją ograniczyć.

Dla osób zdrowych, w celu:

  • poprawy koncentracji,
  • poprawy funkcji poznawczych, szybszego przyswajania nowych informacji,
  • lepszego radzenia sobie ze stresem,
  • wyciszenia, efektywnego osiągania stanu relaksu,
  • poprawy nastroju i samooceny,
  • wzrostu kreatywności,
  • skrócenia czasu reakcji.

Dla osób borykających się z:

  • zaburzeniami koncentracji (ADHD, ADD),
  • trudnościami w uczeniu się,
  • trudnościami z planowaniem i podejmowaniem decyzji,
  • zaburzeniami mowy lub snu,
  • obniżonym nastrojem, zaburzoną samooceną,
  • zaburzeniami lękowymi, atakami paniki,
  • zachowaniami agresywnymi.

Jak przebiega terapia?

#1 Konsultacja wstępna

Wywiad oraz przeprowadzenie badania fal mózgowych (QEEG), a następnie omówienie wyników i zaplanowanie treningów.

#2 Treningi

Pierwszy etap terapii stanowi około 15 treningów. Treningi odbywają się co najmniej raz w tygodniu, w te same dni tygodnia, o zbliżonej godzinie.

#3 Badanie kontrolne QEEG

Po ukończeniu określonej liczby treningów wykonywane jest kontrolne badanie QEEG, na podstawie którego określa się dalsze postępowanie terapeutyczne.

#4 Zakończenie terapii i okresowe badanie kontrolne

Po ukończeniu treningów przeprowadza się końcowe badanie QEEG. Następnie, w ramach monitorowania utrzymywania się efektów terapii, zaleca się wykonywanie okresowego badania kontrolnego QEEG.

Najczęściej zadawane pytania

Czy terapia EEG Biofeedback jest bezpieczna?

Terapia biofeedback EEG jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych. Zdarza się, że na początku terapii pacjent po treningach może czuć się lekko pobudzony lub senny. Uczucie to ustępuje wraz z kolejnymi treningami.

Kiedy widoczne są efekty?

W terapii biofeedback EEG bardzo ważna jest systematyczność. Zazwyczaj efekty widoczne są po 30 sesjach. Treningi powinny się odbywać co najmniej 2 razy w tygodniu. Najszybciej efekty można osiągnąć trenując 3 razy w tygodniu. Przy sesjach odbywających się tylko jeden raz w tygodniu, należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na rezultaty może się wydłużyć.

Ponadto, czas po jakim widoczne są efekty może się różnić, w zależności od indywidualnej krzywej uczenia się oraz problemu, z jakim osoba zgłasza się na terapię. W przypadku dążenia do poprawy koncentracji i pamięci, efekty mogą być widoczne wcześniej, niż podczas terapii zaburzeń. W niektórych przypadkach liczba sesji treningowych może być wyższa, aby utrwalić pożądany wzorzec fal mózgowych i by zmiany te znalazły odzwierciedlenie w konkretnych zmianach w zachowaniu.

Jak długo trwa trening EEG Biofeedback?

Każdy trening składa się z pojedynczych sesji treningowych, których długość i liczba zależy od problemu z jakim zgłasza się pacjent, od jego wieku oraz od indywidualnych możliwości i tzw. krzywej uczenia się. Optymalną częstotliwością treningów są 2-3 spotkania w tygodniu – wtedy najszybciej można zauważyć efekty.

Jak przygotować się do sesji?

W terapii Biofeedback EEG bardzo ważna jest systematyczność oraz to, by treningi odbywały się w te same dni i o zbliżonej porze. Ważne jest, by 1-2 godziny przed treningiem nie palić papierosów, nie pić kawy, napojów energetycznych, coca-coli, alkoholu, nie jeść obfitych posiłków (ale też nie być głodnym), a także by nie być po wytężonym wysiłku fizycznym. Zaleca się, by w dniu treningu nie używać lakieru do włosów oraz nie nakładać na włosy innych środków pielęgnujących i stylizujących, ponieważ może to utrudnić uzyskanie sygnału z elektrod.

Zacznij osiągać lepsze wyniki bez niepotrzebnego stresu

Skip to content