background

EEG

Image

Badanie EEG - na czym polega?


Badanie EEG jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które polega na umieszczeniu na głowie pacjenta elektrod i zarejestrowaniu aktywności mózgu oraz zmian potencjału elektrycznego na powierzchni skóry. Jest badaniem bezbolesnym oraz w 100% bezpiecznym, nie ma działań ubocznych. Może być wykonywane w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. W zależności od potrzeby diagnostycznej badanie wykonuje się w czasie snu lub w czuwaniu.

W jakim celu się stosuje EEG? Czy można je zrobić w domu?


Badanie EEG stanowi podstawowe badanie w diagnostyce i monitorowaniu leczenia padaczki. Wykorzystywane jest również do wykrywania innych nieprawidłowości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga diagnozować i różnicować m.in. autyzm, tiki, zawroty głowy, napadowe wymioty, omdlenia, utraty przytomności, stany po urazach głowy, nerwice, bóle głowy, problemy z koncentracją, pogorszenie funkcji poznawczych, problemy szkolne, problemy z zachowaniem, zaburzenia snu.

Ponadto badanie EEG wykonuje się przy kwalifikacji do uprawiania sportów ekstremalnych oraz kwalifikacji do biofeedbacku.

Badania EEG możemy przeprowadzić również w domu pacjenta. Badania EEG w domu to doskonałe rozwiązanie dla: dzieci z padaczką, dzieci ze spektrum autyzmu, dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz dzieci i młodzieży sypiających nieregularnie oraz dla wszystkich osób, których stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu, np. z uwagi na problemy z poruszaniem się w wyniku udaru mózgu, niepełnosprawność ruchową czy intelektualną, a także różnego rodzaju zaburzenia lękowe towarzyszące depresji czy innym chorobom psychicznym lub neurologicznym. Badania domowe dostosowane są do pacjenta, do jego naturalnych godzin zasypiania, snu czy drzemki dziennej. Wizytę można umówić na dowolną godzinę w ciągu dnia lub nocy np. 22.00, 23.00.

Przygotowanie do EEG – dorośli


Badanie w czuwaniu:

  • Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi.
  • Na 24 godziny przed badaniem nie wolno pić alkoholu.
  • Niedozwolone jest spożywanie napojów stymulujących i prowokujących sztuczną aktywność, takich jak kawa, mocna herbata, Coca-cola.
  • Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Wszystkie spinki i gumki zdejmujemy.
  • Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.
  • Nie przyjmować nowych leków (ale też nie odstawiać tych dotychczas stosowanych, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych).
  • Pacjent powinien być zdrowy, bez infekcji.

Badanie po deprywacji snu (nieprzespanej nocy):

  • Na badanie należy zgłosić się po nieprzespanej nocy (ok. 24 godzin bez snu).
  • Badanie wykonywane jest w godzinach porannych – najpóźniej do godziny 12:00.
  • Niedozwolone jest spożywanie napojów stymulujących i prowokujących sztuczną aktywność, takich jak kawa, mocna herbata, Coca-cola.
  • Dzień przed badaniem lub w dniu badania należy umyć włosy, nie używać kosmetyków typu żele, woski, lakiery.
  • Przed badaniem należy zjeść posiłek (nie można być na czczo).
  • Przed badaniem nie należy przerywać przyjmowania stałych leków, chyba, że lekarz zaleci odstawienie.
  • W przypadku badań u dzieci niezbędne jest skierowanie lekarskie.

Przygotowanie do EEG - dzieci


Badanie w czuwaniu:

  • Dzień przed badaniem należy dziecku umyć włosy. Nie wolno stosować żadnych odżywek, lakierów, pianek, żelu itp.
  • Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek lub, w przypadku niemowlęcia, powinno zostać nakarmione piersią.

Badanie we śnie:

  • Noworodek – powinien być nakarmiony dopiero po założeniu czepka z elektrodami. Należy tak zaplanować godzinę karmienia, aby przypadła tuż przed badaniem.
  • Niemowlę i dzieci do 2-go roku życia – w dniu badania należy wybudzić dziecko ze snu wcześniej, aby przyjeżdżając na badanie było senne. Godzinę posiłku należy zaplanować tak, by przypadała tuż przed badaniem. Dziecko powinno być nakarmione dopiero po założeniu czepka z elektrodami. Jeśli ma ulubioną przytulankę, z którą zasypia można wziąć ją ze sobą.

Badanie we śnie c.d.:

  • Dzieci między 2-5 rokiem życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W dniu badania należy wybudzić dziecko ze snu wcześniej, aby przyjeżdżając na badanie było senne. Godzinę posiłku należy zaplanować tak, by przypadała tuż przed badaniem. Jeżeli dziecko ma ulubioną przytulankę, z którą zasypia można wziąć ją ze sobą.
  • Dzieci między 5 a 11 rokiem życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W przeddzień badania dziecko powinno pójść spać przynajmniej 2 godziny później, niż zwykle, natomiast w dniu badania należy obudzić dziecko znacznie wcześniej niż zwykle (ok. 2 godziny). Do momentu rozpoczęcia badania dziecko nie powinno nawet na chwilę zasnąć. Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.
  • Dzieci powyżej 11 roku życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W przeddzień badania dziecko powinno się położyć spać przynajmniej 3 - 4 godziny później, niż zwykle. Budzimy go również od 3 do 4 godzin wcześniej niż zwykle. Do momentu rozpoczęcia badania nie powinno nawet na chwilę zasnąć.

Zacznij osiągać lepsze wyniki bez niepotrzebnego stresu

Skip to content